İllere göre evden eve nakliyat sektörü

Evden eve nakliyat sektörü yoğunluk analizi

Ülkemizde evden eve nakliyat sektörünün yoğunluk haritasını çıkarmaya çalıştık. Taşımacılık ve Lojistik sektörünün bilimsel verileri, evden eve nakliyat sektörüne indirgenecek cinsten olmadığından, bu konuda yapılmış bir çalışmaya da rastlamadığımızdan, kendi imkanlarımızla ülkemizde nakliyat ihtiyaçlarının en çok yaşandığı illeri tespit etmek için TUIK kayıtlarından faydalanmaya çalıştık.

evden eve nakliyat göç haritasıFaydalanabileceğimiz TUIK kayıtları detaylı olsa da, daha anlaşılır ve yüzeysel bir veri elde etmek için illere göre göç oranlarını inceledik. En çok göç alan iller ile en çok göç veren illeri karşılaştırarak bir tablo oluşturduk. Bu sirkülasyondan yola çıkarak ükemizdeki evden eve nakliyat trafiğinin şehirler arası boyutunu incelemeye çalıştık.

2011-2012 verilerine göre en çok göç alan ve en çok göç veren ilk 10 ili daha detaylı incelemeye çalıştık. Daha sonraki yazılarımızda Türkiye istatistik kurumunun bölgelere göre göç dağılımını da incelmeye çalışacağız. Bu sayede evden eve nakliyat hizmetlerinin haritası gerçeğe yakın olarak karşımıza çıkacaktır. Gerçeğe yakın olarak dememizin sebebi ise, kullandığımız rakamların kişi bazında ele alınmış olmasıdır.

Bir evden eve nakliyat hizmetine ihtiyaç duyulması için daha çok bir ev ya da iş yeri taşımacılığının olması gerekmektedir. Bireysel göçler esnasında bu ihtiyaç her zaman gerekli olmayabilir. Asıl veri, aile bazındaki filtrelemelerle orantılandığında elde edilebilir.

Konu biraz matematiksel olduğu için, teorik olarak inceleyerek sonuçlara ulaşmaya çalıştık. Pratikteki sonuçlarda buna yakın olacaktır.

Önce en çok göç veren illeri inceleyelim:

En çok göç veren iller evden eve nakliyat sektörü açısından en çok talep alan iller olarak sonuç vermektedir. Konuyu sektör açısından incelediğimizde bizim için daha çok önemli olan budur.İstanbul evden eve nakliyat

  1. İSTANBUL EVDEN EVE NAKLİYAT HARİTASI

Tahmin edildiği gibi en çok göç veren illerin başında açık arak İstanbul bulunmaktadır. Yılda 384.535 kişi ile açık ara önde olan İstanbul, doğal olarak İstanbul evden eve nakliyat hizmetleri için de oldukça popüler bir ildir. Ülkemizin en kalabalık ili olması, dinamik ve metropol yaşam tarzı yerleşik nüfusun sürekli değişimine sebep olmaktadır. İstanbul göç sirkülasyonu açısından takibi zor bir dinamiğe sahiptir ve İstanbul evden eve nakliyat hizmetlerinde büyük pay sahibidir.

Bu durumdan istanbul’dan göç başladı sonucu çıkmasın. Zira, İstanbul göç alan iller arasında da 354.074 kişi ile yine başı çekmektedir. Yani verdiğini yine geri almaktadır. Bu da İstanbul’u daha iyi anlamamız için oldukça açıktır. Bunun yanında evden eve nakliyat sektörü için istanbul’un ne kadar değerli olduğu da anlaşılmaktadır. Çünkü İstanbul her iki yönde de sektör için fırsattır.

İstanbul evden eve nakliyat firmaları bu durumu daha çok talep olarak almakta, yaz kış bu durumdan faydalanabilmektedirler.

Peki İstanbul en çok nereden nereye taşınıyor?

Bu durum da aslında uzun ve detaylı incelenebilecek bir konudur. Ancak, detaylar kafa karıştırıcı olabileceğinden başlıklar halinde bir kaç örnek vermeye çalışalım. Zaten detaylar ekteki dosyada mevcut.

İstanbul Ankara evden eve nakliyatKonuya yine sektörel olarak baktığımızda, İstanbul evden eve nakliyat firmaları en çok Ankara’ya eşya taşıyor. 17.913 kişi ile İstanbul Ankara evden eve nakliyat talep oranı oluşmaktadır. Bu durum da çok şaşırtıcı değildir. Ankara, ülkemizin İstanbul’la yarışan ikinci büyük ilidir ve ve her iki il arasındaki bu sirkülasyon gayet normal görünmektedir. Çoğu iş dolayısıyla olan taşınmalar olsa da, İstanbul Ankara evden eve nakliyat hizmetleri de oldukça popüler görünmektedir.

İstanbul’dan en çok göçün yaşandığı ikinci ile ise hayır İzmir değildir… Herkesin en çok yanıldığı bilgilerden biri de bu. İzmir’de yoğun bir göç alsa da, ikinci sırada 14.926 kişi ile Tokat bulunmaktadır. Evet doğru okudunuz Tokat bulunmaktadır.

En azından 2011-2012 verileri bunu gösteriyor. İstanbul Tokat arası evden eve taşımacılık hizmeti ikinci sırayı almaktadır.

3. sırada ise fazla meraklandırmadan söyleyelim. Yine İzmir yok… İstanbul’dan 14.166 kişi ile Kocaeli ilimize göç yaşanmıştır. Bu da 3. sırayı İstanbul Kocaeli evden eve nakliyat hizmetlerine vermektedir. Kocaeli İstanbul’a yakınlığı ve ciddi bir sanayi kenti olması sebebiyle, bu kadar çok göç alması oldukça normal görünmektedir. Ayrıca Gebze ilçesinin İstanbul’dan ayrılarak Kocaeli sınırları içinde dahil edilmesi de bu rakamları etkilemektedir. Bu bölgede yapılan toplu konutları da dahil edersek, sanırız İstanbul Kocaeli evden eve nakliyat hizmetlerinin 3. sırada olması çokta şaşırtıcı değil.

Gelelim 4. sıraya… Tamamdır şimdi doğru. İzmir, İstanbul’dan en çok göçün yaşandığı 4. ilimiz. 13.903 kişi ile İstanbul İzmir evden eve nakliyat hizmetleri listemizin 4. sırasında yer almaktadır. Belki bilinenin aksine İzmir listemizde ancak 4. sıradan girebilmiştir.

Rakamların birbirine yakınlığına dikkat ettiğimizde bu sıranın her an değişmesi mümkündür. İstanbul İzmir evden eve nakliyat taleplerindeki yüksek durum, bunu bizlere göstermektedir. Kaldı ki İzmir, ülkemizin en büyük ekonomilerinden biridir. İstanbul evden eve nakliyat firmaları o yüzden İzmir’e oldukça fazla sefer yapmaktadırlar.

5. sıraya baktığımızda ise 13.754 kişi ile Van bulunmaktadır. Ülkemizin doğusu ile Batısı arasındaki uzaklık, sirkülasyonda çokta önemli olmamıştır. İstanbul’dan Van’a olan göç doğal olarak İstanbul Van evden eve nakliyat hizmetleri için de önemli bir yer işgal etmektedir.

Bu liste bu şekilde uzayıp gitmektedir. İstanbul’dan diğer illere olan göç miktarı ekteki tabloda yer almaktadır. detaylı incelemeyi yapabilir, biraz daha şaşırabilirsiniz.

En çok göç veren 10 ilimizi kısa kısa incelemeye devam edelim...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hemen fiyat teklifi al

İşletmemizden fiyat teklifi almak için 444 13 73 numaralı telefondan tarafımıza ulaşabilir veya müşteri temsilcimiz tarafından aranmak istiyorsanız aşağıda yer alan formu doldurabilirsiniz.